Zagłębie – droga do niepodległości

Z inicjatywy nauczycieli historii: Grażyny Szewczyk i Dariusza Majchrzaka rozpoczęty  został cykl spotkań, które mają przybliżyć uczennicom i uczniom  wkład Zagłębia i naszej szkoły w odzyskanie niepodległości 1918 roku. W dn. 14.06. br odbyła się pierwsza sesja popularnonaukowa  z cyklu ”Zagłębie – droga do Niepodległej”.

Nasze zaproszenie przyjął znany historyk, pracownik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego w Sosnowcu – prof. dr hab. Dariusz Nawrot. W swojej prelekcji przedstawił niezwykłe losy Zagłębiaków na tle zrywów niepodległościowych. Począwszy od końca wieku XVIII aż do roku 1918.

Ważnym elementem sesji była debata oksfordzka na temat: Tożsamość zagłębiowska istnieje. Z tą trudną tezą zmierzyły się drużyny: Propozycja – Patrycja Tendera, Ala Galeja, Małgosia Sączewska, Marcel Bargieł. Drużyna opozycji w składzie: Ola Sambor, Karolina Krzykawska, Mateusz Pawłowski i Michał Adamek dowodziła, że tożsamość nie istnieje. Debatę podsumował  prof. Dariusz Nawrot, wskazując na potrzebę edukacji regionalnej.

Debatę prowadzili i sędziowali nasi tegoroczni absolwenci – członkowie koła debat: Marszałek – Kuba Dworczyk, Rada Mędrców: Kuba Ziębiński, Przemek Jankowski, Dawid Tomczyk.