Mistrzostwa Śląska Debat Oksfordzkich

W dniu 2 czerwca szkolna drużyna Debat Oxfordzkich w składzie: Weronika Badiura, Michał Krauze, Zuza Malinowska, Igor Kwapień uczestniczyła w fazie eliminacyjnej prestiżowego turnieju – Mistrzostwach Śląska Debat Oksfordzkich o Puchar Marszałka Województwa. Organizatorem jest Fundacja Altiorem. Nasi uczniowie walczyli dzielnie i po bardzo merytorycznych debatach i zajęli w grupie II miejsce.

Czytaj dalej Mistrzostwa Śląska Debat Oksfordzkich

DEBATUJEMY I JESTEŚMY NIEPOKONANI

Po raz drugi szkolna drużyna debat oksfordzkich wygrała sparing w VII edycji projektu Ad Vocem.
Organizatorem debat jest Instytut W. Pileckiego. W kolejnych edycjach biorą udział drużyny z całej Polski. 23 maja debatowaliśmy z mieszaną drużyną z VII LO w Gdańsku i ZS 2 w Lubartowie.
Debaty odbywały się online.

 

ŚLĄSKA SIEĆ SZKÓŁ DEBATUJĄCYCH

W ramach Śląskiej Sieci Szkół Debatujących w dniu 23 lutego gościliśmy pięć szkół podstawowych Powiatowej Ligi Debat oksfordzkich. Drużyny z pięciu szkół podstawowych: SP nr 13 z Będzina, SP w Dąbiu, Rogoźniku, Sarnowie i SP 1 w Wojkowicach spotkały się w naszym Liceum na szkoleniu z zasad debaty oksfordzkiej. Szkolenie dla 6 drużyn przeprowadził pan Grzegorz Chmiel z Tarnowskiej Ligi Debat. Czytaj dalej ŚLĄSKA SIEĆ SZKÓŁ DEBATUJĄCYCH

KOŁO DEBAT OXFORDZKICH

Uczniowie Kopernika biorą udział w projekcie edukacyjnym Ad Vocem historyczne debaty oxfordzkie – organizowanym przez Instytut Pileckiego.
Za nimi już 3 edycje – zdobyte dyplomy i wyróżnienia. Przed nimi kolejne sparingi i spotkania. Przygotowania trwają pod czujnym okiem mgr Grażyny Szewczyk, która prowadzi w naszym liceum Koło Debat Oxfordzkich.
Gratulacje i trzymamy za Was kciuki.

Drużyny Koła Debat Oxfordzkich

W dniu 13.02.2023 r. dwie drużyny debat oksfordzkich z klas pierwszych uczestniczyły w warsztatach poświęconych argumentacji. W ramach programu „Mastering debating skills workshops” finansowanego przez konsulat USA w Krakowie, szkolenie poprowadził trener Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców Jakub Kozłowski. Warsztaty odbyły się w ramach Śląskiej Sieci Szkół Debatujących.

Czytaj dalej Drużyny Koła Debat Oxfordzkich

Śląska Sieć Szkół Debatujących

5.12.2022 w I LO odbyło się szkolenie pod tytułem „Debata oksfordzka. Szkolenie praktyczne z metody”. Jedna z naszych koordynatorek Beata Maleska-Pająk zapoznała wszystkich ciekawych tej metody nauczycieli z ćwiczeniami i praktycznym wykorzystaniem debaty w klasie i na kole debat. Bardzo dziękujemy nauczycielom za entuzjazm, energię i dobrą zabawę. Do zobaczenia na kolejnych szkoleniach, sparingach i turnieju.

Koło Debat Oksfordzkich w Koperniku

Działa od maja 2016 roku. Inicjatorką i opiekunem koła jest pani profesor Grażyna Szewczyk.

Do koła należą uczennice i uczniowie liceum zainteresowani tematyką nauk społecznych i prawnych. Formą pracy jest udział w turniejach debat oksfordzkich organizowanych przez różne fundacje i stowarzyszenia na terenie kraju. Po zapoznaniu się z tezami turnieju, uczestnicy zaczynają wyszukiwanie materiałów następnie dokonują ich selekcji pod kątem przydatności do tez debaty. Przed turniejami przeprowadzamy próbne debaty w szkole w ramach spotkań pozalekcyjnych oraz wieczorami na teamsach. Czytaj dalej Koło Debat Oksfordzkich w Koperniku