Warsztaty na drugim brzegu Brynicy

15 czerwca, w ramach kolejnej edycji projektu „Jak Gorol z Hanysem czyli śląsko-zagłębiowskie warsztaty regionalne” dr Dariusz Majchrzak w Szkole Podstawowej nr 37 z oddziałami dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach przeprowadził warsztaty dotyczące edukacji regionalnej. Dzięki nim uczniowie poznali najważniejsze informacje dotyczące historii i kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Wzięli też udział w quizach poświęconych wiedzy o regionie. Celem tego rodzaju zajęć jest nie tylko edukacja młodzieży, ale także budowanie mostów pomiędzy Ślązakami i Zagłębiakami. Czytaj dalej „Warsztaty na drugim brzegu Brynicy”

O Górnym Śląsku w języku Szekspira

10 marca naszą szkołę odwiedził Marcin Melon. To ceniony nauczyciel – regionalista, twórca autorskiego programu edukacji regionalnej, założyciel i przewodniczący Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Regionalnej „Silesia Incognita”. Jest współtwórcą cyklu filmów edukacyjnych „W regionie o regionie” oraz autorem książek napisanych w całości po śląsku. Czytaj dalej „O Górnym Śląsku w języku Szekspira”

Tam gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością

20 czerwca nasze liceum odwiedziła ceniona, zagłębiowska historyczka – Pani Monika Kempara, która na co dzień pracuje w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Obecnie Pani Monika jest kuratorem wystawy „Narodziny miasta Sosnowiec”, które podobnie jak Kopernik obchodzi w tym roku jubileusz 120-lecia. Czytaj dalej „Tam gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością”

SZKOŁA DIALOGU – FINAŁ PROJEKTU W KOPERNIKU

9.06 odbyła się historyczna gra terenowa „Śladami historii Żydów będzińskich”-ukoronowanie naszego projektu w ramach współpracy ze Szkołą Dialogu. Celem tej inicjatywy było przypomnienie, że Będzin to miasto pełne żydowskiej kultury, symboliki, wspomnień, dialogu. Warto dodać, że kiedyś Polacy i Żydzi zamieszkujący ten region potrafili wspólnie działać i tworzyć czerpiąc od siebie wzajemnie wzbogacając tym samym swoje kultury.

Czytaj dalej „SZKOŁA DIALOGU – FINAŁ PROJEKTU W KOPERNIKU”

Wyjątkowy gość

W czerwcowy, słoneczny poranek odwiedził nas wspaniały gość. Jeffrey Cymbler. Członek żydowskiej społeczności, zamieszkały na stałe w Stanach Zjednoczonych. Z zawodu prawnik, ale także badacz losów żydowskich mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, którzy żyli na małopolskim brzegu Brynicy przed drugą wojną światową. Czytaj dalej „Wyjątkowy gość”

Wielkość czcionki