Aktywna Tablica 2020

W roku szkolnym I LO im. M. Kopernika przystąpiło do Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 –„Aktywna tablica”.
W ramach projektu szkoła została doposażona w nowoczesny sprzęt – monitory interaktywne Avtek Touchscreen 5 Lite 65′.
Więcej o programie

Czas na finał, czyli OBÓZ NAUKOWY w Wiśle

To jedno z ostatnich działań zaplanowanych w tegorocznej edycji Jesiennej Szkoły Przedsiębiorczości – projektu realizowanego przy wsparciu finansowym Narodowego Banku Polskiego. 3 dni w Wiśle!
Pobyt pełen pracy, różnorodnych działań zespołowych. To, czego nauczyliśmy się w trakcie szkolnych warsztatów mogliśmy „przetestować” w działaniu. Zaplanowaną ankietę, służącą do badania rynku, przeprowadziliśmy po prostu między mieszkańcami Wisły i wczasowiczami.

Czytaj dalej „Czas na finał, czyli OBÓZ NAUKOWY w Wiśle”

Wall Street – skąd ta nazwa, czyli o tajnikach giełdy

Jesienna Szkoła Przedsiębiorczości w dn. 10 kwietnia przeniosła się do Chorzowa do Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Nasz pobyt rozpoczął się od wykładu dr Marka Łukaszewskiego „Co warto wiedzieć o giełdzie…” w trakcie którego dowiedzieliśmy się wiele o historii giełdy od momentu powstawania poprzez kryzysy finansowe do dnia dzisiejszego. Kolejny wykład, który dotyczył „Myślenie strategiczne w ekonomii”,  prowadził prof. dr hab. Marek Szopa.

Czytaj dalej „Wall Street – skąd ta nazwa, czyli o tajnikach giełdy”

Produkcja kaczek

Jesienna Szkoła Przedsiębiorczości – warsztaty szóste.
Przełom w inżynierii genetycznej! Odkryliśmy, w jaki sposób można zmienić papier w kaczki! Musimy zlokalizować: dostawców surowca, urządzeń, klientów na kaczki. Musimy: płacić czynsz, wynagrodzenie pracownikom, opłacić media(światło, ogrzewanie…).
Nasz główny klient – The Duck Truck Company – niezwykle wymagający w zakresie jakości i terminowości dostaw. Dodatkowo funkcjonuje giełda – ciągle trzeba zwracać uwagę na zachodzące na rynku zmiany. To nie program Sci-Fi – to fantastyczna gra symulacja uświadamiająca uczestnikom zasady funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, podmiotów występujących na wolnym rynku (dostawcy, odbiorcy, giełda), konieczności prowadzenia księgowości, uiszczania opłat w tym podatku.

„Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej”.

Czytaj dalej „Produkcja kaczek”

Gdybym był bogaty…

To już przedostatnie  warsztaty Jesiennej szkoły przedsiębiorczości. Spotkanie w całości poświęcone było  kwestiom finansowym. Okazuje się, że największym wrogiem naszych finansów nie jest inflacja czy podatki,  ale my sami.
Jak zarządzać  osobistymi finansami, aby osiągnąć pozycję rentiera odcinającego kupony od zgromadzonego majątku, zastanawialiśmy się tym razem.

Czytaj dalej „Gdybym był bogaty…”

Kup Pan …wakacje w Hiszpanii!

Jesienna Szkoła Przedsiębiorczości – warsztaty trwają nadal. Tematyka kolejnych zajęć staje się coraz poważniejsza. Jednym z dobrych sposobów znalezienia powodów, dla których ludzie kupują pewne rzeczy, jest ustalenie listy „korzyści”, których szukają. Czasem to dość proste, czasem trudne. Jednak zawsze jest to bardzo interesujące a także zabawne. Możesz sam spróbować i zastanowić się jakie korzyści mogą czerpać ludzie kupujący wakacje w Hiszpanii, szczeniaczka czy perfumy Chanel No 5 i dzięki temu łatwo określisz grupy klientów, do których będziesz adresować reklamy i działania marketingowe.
POWODZENIA!

„Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej”.

Czytaj dalej „Kup Pan …wakacje w Hiszpanii!”

Marketing szkolny czyli, jak złapać fioletową krowę za ogon!

Jesienna szkoła przedsiębiorczości – ciąg dalszy.
Tradycyjna reklama już nie skutkuje, rynek masowy jest zalany towarami. Stworzyliśmy świat, w którym większość produktów znika w tłumie. Dlatego musisz stworzyć coś niezwykłego. Coś, o czym warto mówić. Coś, czego nie sposób przeoczyć. Coś wyjątkowego. Ciekawego. To właśnie… Fioletowa Krowa. Takim twórczym poszukiwaniom poświęcone były nasze zajęcia.
Autorem pojęcia fioletowej krowy jest specjalista w dziedzinie nowoczesnego marketingu – Seth Godin.

 

„Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej”.

Awaria na księżycu!

Jesienna Szkoła Przedsiębiorczości – warsztatów ciąg dalszy. Zastosowanie jednej cegły dziurawki to prawdziwa szkoła pomysłowości i równocześnie świetna zabawa. Możliwość spojrzenia na problem z różnych aspektów i przez różne „okulary” dało prawdziwą eksplozją pomysłów. A to tylko wprowadzenie do analizy awarii na Księżycu. Co było dla nas ważniejsze – mapa Księżyca, kompas czy może spadochron?!
To tylko przykłady „nauki” poszukiwania rozwiązań metodą burzy mózgów i kreatywnego rozwiązywania problemów.

„Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej”.

Czytaj dalej „Awaria na księżycu!”

Wielkość czcionki