Czas na ekonomię, czas na fizykę, czas na ekonofizykę!

W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła uzyskała patronat Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego co zapoczątkowało także współpracę ze Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych.

Dzięki temu tegorocznej jesieni 60 osobowa grupa młodzieży mogła uczestniczyć w projekcie propagującym jeden z nowych kierunków kształcenia ekonofizykę. W projekcie uczestniczyło tylko 6 szkół w województwie śląskim!

W szkole odbyło się 5 wykładów, w trakcie których młodzież poszerzyła swoją wiedzę na temat podstawowych narzędzi analizy zjawisk ekonomicznych, takich jak: analiza korelacji, modelowanie ekonometryczne, analiza szeregów czasowych czy mechanizmów kryzysów finansowych.

W czasie zajęć uczniowie uzyskali niezwykle przydatne, w ich dorosłym życiu, informacje na temat Giełdy Papierów Wartościowych oraz przewidywalności ruchu cen akcji i czyhających zagrożeniach związanych z inwestowaniem na giełdzie. Jeden z wykładów był poświęcony teorii gier i jej zastosowaniu w ekonomii i naukach społecznych.Projekt kończyły rozważania na temat bezpieczeństwa naszych danych, zwłaszcza bankowych, które może zostać istotnie zwiększone, jeśli uniemożliwimy ich kopiowanie wykorzystując kwantowe twierdzenie „o zakazie klonowania”. Dane mogą być przekazywane dużo szybciej i efektywniej, jeśli wykorzystamy protokół kwantowej teleportacji lub kodowania supergęstego. To nie fantastyka, to codzienność w laboratoriach fizycznych. A my już dziś bądźmy gotowi się na to, co przyniesie jutro.

To nie koniec projektu – część uczestników weźmie udział w zajęciach organizowanych w super nowoczesnych pracowniach Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych.

 

„W projekcie najbardziej podobał mi się wykład o giełdach, akcjach i obligacjach” Wojtek

„Warto organizować takie projekty (…). Profesorowie bardzo ciekawie przedstawili swoje wykłady. Potrafili zainteresować każdego, każdym zagadnieniem.” Mateusz

„Moim zdaniem udział naszej szkoły w projekcie z ekonofizyki był wspaniałym pomysłem. (…)” Agnieszka

Wielkość czcionki