Leptony, miony, bozony….

To nie magiczne zaklęcia – to nazwy cząstek elementarnych.

Grupa młodzieży z naszej szkoły uczestniczyła w Międzynarodowych Warsztatach Fizyki Cząstek Elementarnych organizowanych przez Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk

Fizyka cząstek elementarnych zajmuje się najbardziej podstawowymi składnikami materii i oddziaływaniami między nimi. Badania w tej dziedzinie prowadzone są przy użyciu akceleratorów pozwalających przyspieszać i zderzać cząstki naładowane. Największy z akceleratorów na świecie – Wielki Zderzacz Hadronów (LCH) w CERN. Dokonuje on pomiarów przy najwyższej energii dostępnej w laboratorium. W lipcu 2012 r. eksperymenty ATLAS i CMS ogłosiły odkrycie nowej cząstki, bozonu Higgs’a, będącego kluczowym elementem, dotąd brakującym w Modelu Standardowym oddziaływań między cząstkami. Istnienie bozonu Higgsa było postulowane w teoriach wyjaśniających niezerową masę innych cząstek. Eksperymenty na LHC dostarczyły więc potwierdzenia tych teorii, dzięki czemu ich twórcy: François Englert i Peter W. Higgs, otrzymali  Nagrodę Nobla w 2013 r.

Może brzmi to tajemniczo, ale jest to jedna z najbardziej pasjonujących dziedzin fizyki. To te badania, które próbują dać odpowiedź na pytanie dlaczego jesteśmy z materii i co stało się z antymaterią powstałą w wyniku Wielkiego Wybuchu. Na to pytanie wciąż nie jest znana odpowiedź więc przyszli Fizycy mają tu jeszcze wiele do odkrycia.

W trakcie warsztatów uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję dokonać analizy wyników eksperymentalnych i samodzielnie poszukać bozonu Higgs’a.

Na zakończenie odbyła się wideokonferencja z CERN(Szwajcaria) oraz ośrodkami badawczymi z Hiszpanii i Niemiec.