Współpraca z CERN – warsztaty w Centrum Edukacji

8 października 2023 otworzono w CERN nowe Centrum Edukacji. Byliśmy pierwszą polską grupą szkolną, która z niego korzystała.

Centrum Edukacji umożliwia samodzielne wykonanie eksperymentów. Podzielone jest na trzy części:
  • „Nasz Wszechświat” – daje możliwość przeniesienia się do początków Wszechświata i zaprojektowania np. swojej własnej gwiazdy,
  • „Świat kwantowy” – tu można znaleźć odpowiedź na szereg pytań: dlaczego Słońce świeci?, dlaczego rośliny rosną?…,
  • „Nasz CERN” – to poznanie technologii użytych do budowy Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), ale także zagranie w protonowy futbol.
Wizyta w CERN to wielkie, ekscytujące przeżycie. To możliwość „dotknięcia” najnowszych wyników badań naukowych, zapoznania się ze współczesnymi trendami naukowymi, to także zaprojektowanie swojej drogi kariery.
Pobyt rozpoczął się od wykładu dotyczącego omówienia aktualnych kierunków badawczych w CERN oraz informacji w jaki sposób złożyć aplikację w celu odbycia stażu w ośrodku – to mogą być nasze plany na przyszłość. Ze względu na szczególne położenie CERN i jego rozmiary pierwszy wykład odbył się w Szwajcarii, a na drugi pojechaliśmy do Francji! Tam zajrzeliśmy do detektora ALICE. Pracuje tu prawie 2000 naukowców ze 174 instytutów fizycznych z 40 krajów (dane – kwiecień 2022). W ubiegłym roku szkolnym część z nas brała udział w Międzynarodowych Warsztatach Cząstek Elementarnych, w czasie których opracowywane były wyniki pochodzące właśnie z detektora ALICE! Teraz elementy pracy detektora mogliśmy zobaczyć na własne oczy!