POWIATOWA LIGA DEBAT

Dnia 27.10.2022 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Będzinie odbyło się spotkanie nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu będzińskiego, którzy chcą propagować ideę debat oxfordzkich i zachęcać swoich uczniów do debatowania.

Szkolenie dla początkujących nauczycieli poprowadziła Pani Grażyna Szewczyk, która od kilku lat z powodzeniem i dużymi sukcesami prowadzi szkolne Koło Debat Oxfordzkich w naszym liceum. Od roku jest także zaangażowana w działalność Śląska Sieć Szkół Debatujących, do której należy również nasza szkoła. Mając ogromne doświadczenie w prowadzeniu debat i przygotowywaniu uczniów do Turniejów Debat również na gruncie ogólnopolskim, (Nasz sukces to dojście do Półfinału w Mistrzostwach Polski w Debatach Oksfordzkich – „Między wschodem a zachodem”) przekazała dawkę praktycznej wiedzy na temat metody debaty oksfordzkiej i jej wykorzystaniu w edukacji.
Podczas szkolenia odbyła się także pokazowa debata z udziałem drużyn uczniów z klas pierwszych naszego liceum na temat: „Oceny szkolne powinny być zniesione”. Dzięki temu nauczyciele mieli możliwość poznania formuły debaty oraz przebiegu procesu stawiania argumentów do postawionej tezy.
W spotkaniu wzięło udział ponad 20 nauczycieli ze szkół powiatu będzińskiego. Kolejne spotkanie w ramach tworzącej się Powiatowej Ligii Debat zaplanowano na pierwszy tydzień grudnia w I LO im . M. Kopernika w Będzinie.
Przed nami wspaniała przygoda z debatami oksfordzkimi, które umocnią współpracę między szkołami z powiatu będzińskiego, oraz dadzą możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń zarówno między nauczycielami jak i debatującymi uczniami.