Kopernik Niepodległej

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja. Kopernika bardzo aktywnie włączyło się w Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. We wrześniu zorganizowano Narodowe Czytanie Przedwiośnia, które stało się wspólną debatą nad kształtem ojczyzny- II Rzeczypospolitej. Powieść Stefana Żeromskiego wspólnie czytali uczniowie, nauczyciele oraz przybyli goście: Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie Roman Goczoł oraz poseł na Sejm RP Waldemar Andzel.

Ważny dla uczczenia Niepodległej był udział naszych uczniów w Patriotycznym Śpiewaniu, na Placu Lustigera w Będzinie. Uroczyste pieśni śpiewały Kinga Lazar oraz Karolina Krzykawska.

W historię I Liceum Ogólnokształcącego wpisana jest walka o niepodległość Polski. W 1908 roku uczniowie tej szkoły rozwinęli ruch niepodległościowy w myśl wyznaczonych zasad kształtujących postawę patriotyczną. Wzorem dla ich działania byli młodzi patrioci doby romantyzmu. Wielu z nich zginęło zanim nasza ojczyzna odzyskała wolność.

9 listopada rozpoczęliśmy Świętowanie Niepodległej, organizując uroczystą akademię. Szkolny teatr Twarze przygotował spektakl Wyzwolenie Stanisława Wyspiańskiego, który połączony był z koncertem muzycznym w wykonaniu uczniów z  Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Szopena w Będzinie. Autorem muzyki był nauczyciel szkoły muzycznej – Adam Polachowski. Uroczystość zaszczyciła swą obecnością Ewą Fendrych- reprezentująca Senatora RP Arkadiusza Grabowskiego .

11 listopada w dzień 100-lecia Święta Niepodległości wzięliśmy udział w mszy świętej w kościele pw. Świętej Trójcy w Będzinie, następnie w uroczystym przemarszu pod pomnik Poległym za wolną Polskę, oddając hołd ojczyźnie.

W historii narodów są zawsze szczególne dni, takim dniem jest dla nas 11 listopada. Jesteśmy dumni z tego, że współtworzymy społeczność, która wie jak ważna jest pamięć i tożsamość. Życzymy wszystkim radosnego Święta Niepodległości.