Erasmus plus – Hiszpania

 

Nasz dwuletni projekt Erasmus Plus dotyczący różnych źródeł pozyskiwania energii dobiega końca. W sobotę, 30 stycznia grupa młodzieży wróciła z tygodniowego pobytu w Puertollano w Hiszpanii, gdzie byli goszczeni przez swoich partnerów.

Pierwszego dnia wymiany, zaraz po przyjeździe, uczniowie i nauczyciele zostali uroczyście powitani w murach szkoły Galileo Galilei. Rodzice przygotowali miejscowe smakołyki. Każdy uczeń otrzymał drobny upominek od swojego partnera.

Niedzielę uczniowie spędzili ze swoimi hiszpańskimi rodzinami. Było to dla nich świetną okazją do poznania tamtejszych zwyczajów. Hiszpańscy przyjaciele zapewnili im dużo atrakcji ; zwiedzanie regionu, kosztowanie miejscowych potraw czy wieczorne wyjście do restauracji. Wszyscy odczuli niesamowitą gościnność Hiszpanów, a w ich domach poczuli się jak we własnych.

Następnego dnia wszyscy przystąpili do pracy. W ramach projektu wysłuchali interesującego wykładu na temat młynów wodnych i pozyskiwania energii z fal i pływów morskich. Później udali się do miejskiego ratusza na spotkanie z panią burmistrz oraz przedstawicielami władz miasta.

Po południu zwiedzili muzeum górnictwa w Puertollano, a wieczorem odpoczywali na basenie.

Wtorek był bardzo pracowitym dniem. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach technicznych, gdzie między innymi konstruowali turbinę wiatrową. Mieli też okazję obejrzeć drukarkę 3D w trakcie produkcji elementów składowych.

Następnie nasza wycieczka wyruszyła na wykład dotyczący energii solarnej oraz zwiedzanie elektrowni słonecznej Iberdrola. Jest to jedno z największych w całej Hiszpanii ekologicznych przedsięwzięć energetycznych. Wywarła ona na uczniach ogromne wrażenie i skłoniła do refleksji na temat technologii stosowanych w Polsce.

 

Po południu, podczas wizyty w National Hydrogen Centre, grupa miała możliwość zapoznania się z jedną z najnowocześniejszych myśli technicznych dotyczących pozyskiwania energii z wodoru, które jest paliwem stuprocentowo ekologicznym. Nasi uczniowie mieli możliwość obejrzeć w pełni wyposażone laboratoria badawcze oraz porozmawiać z pracującymi tam naukowcami.

Środa była dniem, w którym uczniowie mogli poznać część kultury i historii Hiszpanii w pierwszej stolicy królestwa – Toledo. Grupa zwiedziła średniowieczne mury miejskie, zabytkową katedrę, synagogę Del Tránsito, muzeum Żydów Sefardyjskich, dom słynnego malarza El Greco oraz oczywiście zabytkowe uliczki starego miasta. Miasto skupia w sobie trzy kultury – chrześcijańską, muzułmańską i żydowską.

Warto zaznaczyć, że zostaliśmy zaproszeni przez prezydenta regionu Castilla la Mancha, który przyjął nas w Pałacu Fuensalida. Było to spotkanie oficjalne, transmitowane przez lokalną telewizję oraz relacjonowane w mediach.

Czwartek – grupa kontynuowała zajęcia w pracowni technicznej, skończyła rozpoczęte projekty turbin wiatrowych. Następnie udała się z wizytą do największego zakładu przemysłowego w Puertollano – Rafinerii Repsol. Jest to nie tylko zakład energetyczny, ale także petrochemiczny.

 

Po powrocie do szkoły uczniowie pod kierunkiem nauczycieli hiszpańskich przygotowywali Flash mob.

Piątek był ostatnim dniem naszego pobytu w Puertollano, a zarazem najbardziej intensywnym. Wcześnie rano wyruszyliśmy do parku narodowego Las Tablas De Daimiel, który jest największym skupiskiem ptaków na mokradłach.

Następnie odwiedziliśmy Motilla De Azuer – najstarszy obiekt zabytkowy w regionie z Epoki Brązu.

Ostatnim puntktem naszej wycieczki było miasto Almagro, w którym rozpoczyna się słynna powieść „Don Kichote” Servantesa. Zwiedziliśmy tam również Plaza Major i teatr na świeżym powietrzu „National Theatre Museum” z XVI wieku, w którym każdego lata obywa się międzynarodowy festiwal teatralny.    

Późnym wieczorem zjedliśmy pożegnalną kolację w tradycyjnej hiszpańskiej restauracji i o drugiej w nocy wyruszyliśmy autokarem na lotnisko w Madrycie.

Dla uczestników z Polski pobyt w Puertollano był niezapomnianym przeżyciem dającym możliwość bezpośredniego spotkania z Hiszpanią.

Pożegnanie z hiszpańskimi przyjaciółmi nie należało do najłatwiejszych. Przez ostatni tydzień bardzo zżyli się, a rodzinna atmosfera panująca w ich domach sprawiała, że bardzo dobrze czuli się w Hiszpanii.

Pragniemy podziękować za mile spędzony, niezapomniany czas. Mamy nadzieje, że zawarte znajomości przetrwają próbę czasu, a wiedza, którą zdobyli podczas projektu pomoże im dostrzec konieczność wprowadzania niezbędnych zmian i zmieniać nasz region na lepsze.