WIZYTA GRUPY REKONSTRUKCYJNEJ

12 października naszą szkołę odwiedzili członkowie Fundacji im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939. Nazwa organizacji nawiązuje do przedwojennej grupy operacyjnej Wojska Polskiego, która w ramach Armii „Kraków” została zorganizowana do obrony Zagłębia Dąbrowskiego oraz polskiej części Górnego Śląska. Członkowie grupy rekonstrukcyjnej kultywują tradycje jednostek Wojska Polskiego, w tym tych, które przed wrześniem 1939 r. stacjonowały w naszym regionie, tj. 11. Pułku Piechoty i 23. Pułku Artylerii Lekkiej.
Fundacji, jak zaznaczają jej członkowie, za cel przyświeca „propagowanie postaw patriotycznych, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej obywatelskiej i kulturowej”. Członkowie grupy rekonstrukcyjnej, zebranym na auli uczniom, opowiedzieli o historii jednostek wojskowych związanych z Zagłębiem Dąbrowskim w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz drugiej wojny światowej, a także zaprezentowali różnorodne wyposażenie żołnierzy Drugiej Rzeczypospolitej. Wydarzenie to było kolejną częścią cyklu „Zagłębiowskie drogi do niepodległości” zapoczątkowanego przez „Kopernik” jeszcze w zeszłym roku szkolnym w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.