Kronika pobytu młodzieży z Chantonnay we Francji w Polsce 03-09.10.2015

Dzień 1

Po 36 godzinach podróży autobusem grupa 17 uczniów pod opieką trzech nauczycieli dotarła do Katowic. Uczniowie I Liceum powitali gości z Francji w murach swojej szkoły. Wspólnie zjedliśmy powitalny lunch, a potem udaliśmy się do naszych domów.

Dzień 2

W niedzielę uczniowie wyjechali do muzeum w Oświęcimiu- Brzezince. Popołudnie spędzili w domach swoich polskich partnerów.

 

Dzień 3

W poniedziałek na zaproszenie Pana Starosty Arkadiusza Watoła, uczniowie gościli
w audytorium budynku Starostwa Powiatowego, gdzie zostali uroczyście powitani przez władze powiatu, a następnie wysłuchali wykładu w języku angielskim na temat: „Czyste technologie węglowe” dr Tomasza Siudygi z Politechniki Gliwickiej.

Po sesji naukowej uczestnicy projektu Erasmus + zwiedzili Elektrownię Łagisza, gdzie poznali pierwszy skonstruowany na świecie blok energetyczny z kotłem fluidalnym przepływowym na parametry nadkrytyczne. Popołudnie upłynęło im na zwiedzaniu Wzgórza Zamkowego pod przewodnictwem Pana Adama Szydłowskiego, który przybliżył uczniom historię Żydów Będzińskich.

Dzień 4

Wcześnie rano młodzież francuska wyjechała do Krakowa, by uczestniczyć  w wykładzie dr Tadeusza Dziok, wykładowcy AGH, na temat : „Nowoczesnych technologii zgazowania węgla”

Po południu zwiedzili Kraków, poznali najpiękniejsze zakątki dawnej stolicy Polski.   W Sukiennicach kupili oryginalne pamiątki dla swoich bliskich.

Dzień 5

Nasi goście spędzili kilka godzin w szkole. Pani Bożena Morawska-Nagły zorganizowała zajęcia chemiczne, których celem było pokazanie, z jakich produktów można uzyskać prąd elektryczny. Budowali ogniwa z ziemniaków, cytryn i kiszonych ogórków.

Następnie uczniowie wraz ze swoimi francuskimi partnerami pojechali do Zabrza. Zwiedzili zabytkową kopalnię Guido oraz nowo otwarte Muzeum Śląskie. Wieczorem udali się do centrum handlowego Silesia City Center.

Dzień 6

Wcześnie rano uczestnicy projektu wyjechali na wycieczkę do Międzybrodzia Bialskiego, gdzie wjechali kolejką na górę Żar. Zobaczyli zbiornik wodny niezbędny do pracy elektrowni. Elektrownia ta jest klasyczną elektrownią szczytowo-pompową przeznaczoną do manipulacji systemu energetycznego w czasie szczytów i zapadów obciążenia. O lokalizacji elektrowni zadecydowały wyjątkowo korzystne warunki topograficzne: duży spad przy małej odległości między zbiornikami oraz możliwość wykorzystania zagospodarowanej kaskady rzeki Soły.

Ostatni wieczór spędzili na wspólnej imprezie zorganizowanej na szkolnej auli. Poczęstunek dla naszych gości przygotowali rodzice uczniów.

Dzień 7 – ewaluacja

Dzień 7 – wyjazd

Wielkość czcionki