PER ASPERA AD ASTRA 1902-2022

Rok 2022 jest WYJĄTKOWY dla I LO. A to dlatego, że będziński „Kopernik” obchodzi jubileusz 120-lecia swojej działalności.

Pierwszy dzwonek w naszej szkole zabrzmiał w styczniu 1902 roku. Wówczas była to Siedmioklasowa Szkoła Handlowa Zgromadzenia Kupców. Placówka została założona przez zagłębiowskich, wpływowych i majętnych przedsiębiorców, którzy czuli się odpowiedzialni nie tylko za swoje firmy, ale także za rozwój regionu. Jej pierwszym dyrektorem został Sergiusz Braiłowski. Początkowo była to szkoła prywatna, przeznaczona tylko dla chłopców. W dwudziestoleciu międzywojennym stała się placówką koedukacyjną, co znakomicie wpłynęło na jej rozwój. Uczyli się tu katolicy, Żydzi i ewangelicy. Były to dzieci zarówno właścicieli fabryk, urzędników państwowych jak i robotników czy włościan. W latach 30. XX wieku szkoła zyskała obecną siedzibę oraz patrona w osobie słynnego astronoma.

Będziński „Kopernik” to wyjątkowa społeczność. Wspólnota uczniów, absolwentów, nauczycieli, przyjaciół szkoły. To paleta niesamowitych osobowości. Ludzi zaangażowanych w życie liceum, pełnych pasji i wspaniałych pomysłów na siebie. Osób, które odważnie spoglądają w przyszłość mając w sercu dewizę I LO: „Per aspera ad astra”!

Niezmiernie cenimy również znakomitą współpracę ze Starostwem Powiatowym w Będzinie i Kuratorium Oświaty w Katowicach. Dzięki tak dobrym relacjom i wzajemnemu zrozumieniu nasza szkoła szanując przeszłość stawia na przyszłość podejmując kolejne wyzwania w dziedzinie edukacji młodzieży.

Dziękujemy Wszystkim, dzięki którym „Kopernik” to wyjątkowe miejsce w Zagłębiu Dąbrowskim i województwie śląskim!  Bądźcie razem z nami przez kolejne 120 lat!