Wizyta we Francji już za nami

23 marca wyruszyliśmy do Francji. Podróż autokarem była wyjątkowym przeżyciem, nie sposób było zasnąć, a widoki zapierały dech w piersiach.
Na miejsce – do Chantonnay – dotarliśmy przed godziną 12 i tak właśnie rozpoczęła się niezapomniana wymiana. Pierwszego dnia zostaliśmy zaproszeni przez mera na uroczyste spotkanie powitalne.

Po wszystkim udaliśmy się z partnerami do ich domów – tam właśnie spędziliśmy resztę wieczoru.

 

Następnego dnia pełni sił wysłuchaliśmy interesującego wykładu dotyczącego historii regionu ,aby potem zwiedzić farmę wiatrową w Bouin. Potem mile spędziliśmy czas pływając na łodziach po największych mokradłach we Francji! Pogoda co prawda nas zaskoczyła – kraj ten przywitał nas deszczem i gradem – lecz pomimo tego sądzimy, że rezerwat przyrody w Brière, jest wspaniałym miejscem.

W czwartek zwiedzaliśmy miasto Saint Nazaire, mogliśmy także zobaczyć Ocean Atlantycki. Większość czasu spędziliśmy spacerując po uroczych, francuskich uliczkach w poszukiwaniu wyznaczonych na mapie obiektów. Kolejnym punktem wycieczki była elektrownia termalna położona u wybrzeży Loary.
Piątek był czasem zajęć szkolnych, które odbywały się w liceum w Chantonnay. Śpiewaliśmy, mieliśmy okazję sprawdzić się jako chemicy, realizowaliśmy się kreatywnie tworząc prezentacje multimedialne, quizy oraz krzyżówki.

Ostatni dzień upłynął nam w przepięknym, portowym mieście Nantes. Miejscowość ta urzekła nas swoją historią, kulturą i architekturą – zwiedzaliśmy min. zamek książąt Bretanii oraz gotycką katedrę św. Piotra i Pawła. Tamtego dnia do miasta, na organizowany pchli targ, przybyło wiele osób i pośród nich również my mogliśmy cieszyć się zakupami. W ostatni wieczór, do późnej godziny, bawiliśmy się na zorganizowanym przez uczniów i rodziców przyjęciu pożegnalnym. Wspólnie zjedliśmy także kolację.

W niedzielę odespaliśmy zabawę, zjedliśmy z naszymi rodzinami ostatni obiad, aż w końcu nadszedł czas rozstania. Wyjazd planowany był na godzinę 15, lecz było nam przykro opuszczać to wspaniałe miejsce i nasze pożegnanie przedłużyło się, „i tak się trudno rozstać…. Z Francji wyjechaliśmy bogatsi o nowe doświadczenia.
Musimy podkreślić, że wymiana nie odbyłaby się, gdyby nie nasze wspaniałe nauczycielki, które zorganizowały projekt, dołożyły wszelkich starań, aby doskonalić nasze umiejętności lingwistyczne i które towarzyszyły nam w podróży. Pragniemy serdecznie podziękować także francuskim organizatorom, którzy czuwali nad tym, aby czas spędzony we Francji był niezapomniany.
Z utęsknieniem oczekujemy kolejnego spotkania, tym razem organizowanego w Polsce.

Zapraszamy do galerii fotografii.