Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21

Szczegółowe informacje dotyczące rozpoczęcia roku w I LO zostaną opublikowane na stronie szkoły w poniedziałek 31 sierpnia.
Informacje dotyczące zakupu podręczników do poszczególnych klas zostaną przekazane na pierwszych zajęciach z danego przedmiotu.

Radzenie sobie ze stresem szkolnym, egzaminacyjnym

Według badań 47,3% sytuacji stresujących dla młodych osób w szkole wiąże się z egzaminami, klasówkami, wystawianiem ocen – stanowi to prawie połowę wszystkich przeżywanych stresorów .

Może warto zapoznać się z tym materiałem. Zbliża się dla jednych matura dla innych koniec roku szkolnego. Poprawiacie oceny, zmagacie się z wymaganiami, dla niektórych z Was jest szczególnie stresujące. Zachęcam do lektury.

4 KROKI DO RADZENIA SOBIE ZE STRESEM

 1. Skąd się bierze stres – zastanów się, w jakich sytuacjach, czujesz się zestresowany/ zestresowana.
 2. Zaakceptuj swoje uczucia – zaakceptuj fakt, że czasem każdy się czymś denerwuje.
 3. Co możesz zmienić – zastanów się, czy możesz coś zmienić w danej sytuacji. Jakie działania możesz podjąć, aby zachować równowagę psychiczną?
 4. Komunikuj się –  porozmawiaj z kimś komu ufasz, poproś o pomoc, wsparcie w podejmowanych działaniach, spytaj o radę.

PAMIĘTAJ O ZDROWIU FIZYCZNYM

Ćwicz fizycznie – nawet 15 minut ćwiczeń poprawi Ci humor i poprawi możliwości twojego mózgu

PRZYGOTOWANIE TO PODSTAWA

 1. Rozkład materiału – rozłóż materiał, którego musisz poznać na mniejsze partie. Wyznacz sobie „kamienie milowe”.
 2. Plan działania – rozłóż materiał, którego musisz poznać na mniejsze partie. Wyznacz sobie „kamienie milowe”.
 3. Działanie na podświadomość – oddzielaj materiał nauczony od jeszcze nie nauczonego – da Ci to poczucie „ogarnięcia” tematu i wyobrażenie, ile już wiesz i ile jeszcze musisz się nauczyć.
 4. Testowanie, sprawdzanie, kontrolowanie -rób sobie własne testy, staraj się obiektywnie siebie sprawdzać.
 5. Świadomość mocnych i słabych stron – w czasie powtórzeń zaznacz, które elementy dobrze Ci poszły (podkreśl je na kolorowo). Ołówkiem zaznacz elementy, które były błędne i wypisz poprawne odpowiedzi. Przy długich pracach pisemnych zaznacz sobie na kolorowo fragmenty, które twoim zdaniem są naprawdę dobre i napisz na nowo te, które twoim zdaniem są słabe stylistycznie).
 6. Pozytywne i racjonalne myślenie – staraj się pozytywnie myśleć o nadchodzącym sprawdzianie wiedzy, egzaminie –podkreślaj sam sobie, ile pracy wkładasz przygotowanie. Racjonalizuj – przygotowujesz się, więc nie może Ci pójść źle.

PAMIĘTAJ O ZDROWIU

 1. Znajdź czas na odpoczynek – rób sobie przerwy i dni wolne. Odpoczynek (a zwłaszcza sen!) i robienie innych przyjemnych rzeczy jest tak samo ważne, jak sama nauka. Twój umysł ma wtedy szansę na przetworzenie zdobytej wiedzy.
 2. Wyobraź sobie jak będzie wyglądał egzamin – pomyśl o pytaniach, jakie Cię spotkają, jak będzie wyglądało pomieszczenie, w którym będziesz na nie odpowiadać. Wyobrażaj sobie siebie piszącego/piszącą ten egzamin i swój spokój. Ćwicz tę wizualizację regularnie

TECHNIKI RADZENIA SOBIE ZE STRESEM

Technika STOP

Kiedy zaczynasz mieć „czarne myśli” (np. „Nie dam rady”, „Nic nie rozumiem”, „Nie potrafię odpowiedzieć na żadne pytanie”), krzyknij sobie wewnętrznie „STOP!” albo wyobraź sobie w głowie znak drogowy STOP, albo czerwone światło drogowe. Następnie zacznij planować swoją pracę nad zadaniami egzaminacyjnymi albo wykonaj kilka technik relaksacyjnych.

Mantra

Mantra to słowo lub fraza powtarzana wielokrotnie samemu sobie. Powtarzaj sobie takie słowo jak „spokój” czy „relaks” pod nosem lub głowie. Możesz też stworzyć sobie swoje hasło, które działa na Ciebie kojąco lub wspierająco.

Zmiana kierunku koncentracji

Spójrz przez okno, policz osoby o blond włosach na sali, policz liczbę krzeseł w każdym rzędzie itp. Poświęć chwilę na zabawę w układanie w głowie słów z innych słów, porządkowanie alfabetyczne przedmiotów itp. Skoncentruj się na innym zupełnie niezwiązanym działaniu. Odetchnij i wróć do testu. I jak?

Wspierające przedmioty

Weź ze sobą coś, co daje Ci poczucie bezpieczeństwa i kojarzy Ci się pozytywnie, na czym możesz się „wyżyć”. Może to być coś, czego trzymanie w ręku uspokaja, na czym możesz wyładować stres.

Mówienie do siebie

W stresowych sytuacjach negatywne myśli o sobie (np. „Jestem do niczego”, „Na pewno nie dam sobie rady”) mogą Ci przesłonić perspektywę, dlatego skoncentruj się na dawaniu sobie pozytywnej informacji zwrotnej, np. „Spokojnie dasz sobie radę”, „Przygotowałeś się do tego, wiesz co masz robić”.

Pomoc w czasie pandemii

Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami. Są ludzie i instytucje, które mogą nam pomóc.

Jeżeli doznajesz przemocy domowej, albo wiesz że do takiej dochodzi za ścianą to reaguj, zgłoś to!

Niebieska linia – tel. 801 120 002
http://www.niebieskalinia.org/

Możesz skorzystać też z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 www.116111.pl

Kryzysowego telefonu zaufania dla dla dorosłych 116 123 http://116123.edu.pl/

Pamiętaj w twoim mieście działa Miejski albo Gminny Ośrodek Pomocy Dziecku i Rodzinie

Psycholodzy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej mają swoje dyżury.

Jak wzmocnić motywację naszych dzieci do nauki

Za nami kolejny tydzień zdalnego nauczania … Spróbujmy spojrzeć na ten czas jako okazję do wzmacniania  motywacji naszych dzieci do nauki. Co my jako rodzice możemy zrobić, aby naszym dzieciom „chciało się chcieć”uczyć?

 • Zadbajmy o potrzeby dziecka.

Czasami to, co wydaje się nam brakiem motywacji do nauki, wynika z braku zaspokojenia potrzeb : m.in. potrzeby ruchu, odpoczynku czy potrzeby bezpieczeństwa. Na potrzebę bezpieczeństwa powinniśmy teraz zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza, że w ostatnim czasie i nasze (rodziców) poczucie bezpieczeństwa mogło zostać naruszone. Młodzież obserwuje nas i to, jak my radzimy sobie ze szczególną sytuacją, w jakiej się znaleźliśmy: zachowujmy spokój i bądźmy przykładem odpowiedzialnego zachowania. Rozmawiajmy o tym, że i my przeżywamy trudne emocje, ale znamy sposoby, żeby sobie z nimi radzić.

Obecny czas, który uczniowie spędzają w domach, powinien być przeznaczony nie tylko na naukę, ale i rozwijanie (może odkrywanie?) pasji i wzmacnianie relacji z bliskimi.

 • Utrzymujmy jasny, stabilny harmonogram dnia (w miarę możliwości niezmienny).

Pomimo, że uczniowie (fizycznie) nie przychodzą do szkoły, warto utrzymywać harmonogram, który obowiązywał dzieci wcześniej. Dobra organizacja czasu nauki pomaga zmobilizować się do pracy. Ponadto utrzymanie codziennej rutyny wpływa pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa. Nie rezygnujmy z naszych codziennych regularnych czynności i zwyczajów: nam, również pomoże to w zachowaniu porządku i celów w życiu.

 • Zachęcajmy do systematycznej pracy.

Trudno jest w jeden wieczór odrobić lekcje z kilku dni, kiedy jednak naukę rozłoży się
w czasie, wówczas okazuje się, że opanowanie materiału nie jest tak trudne i czasochłonne, jak się obawialiśmy. Umysł, który regularnie ćwiczy, łatwiej przyswaja informacje i zapamiętuje je.
A wprowadzenie dyscypliny w uczeniu się pomaga nam być systematycznym również w innych dziedzinach życia.

 • Chwalmy za wysiłek włożony w wykonanie zadania, nie tylko za efekty!
 • Współpracujmy ze szkołą.

Zgłaszajmy szkole na bieżąco swoje spostrzeżenia i wnioski, w szczególności dotyczące przebiegu uczenia na odległość, np. trudności (w tym trudności techniczne), zasoby i możliwości sprzętowe dostępne dla dziecka.

Zgłaszajmy też wychowawcom, pedagogowi wszelkie sytuacje wymagające pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

 • Czego nie powinniśmy robić:
 • nie porównujmy do starszego/młodszego rodzeństwa lub kolegów/koleżanek,
 • nie straszmy, nie krytykujmy (piętnowanie czy wyśmiewanie niepowodzeń nie jest żadnym hartowaniem charakteru, szczególnie u wrażliwych dzieci),
 • nie stawiajmy wymagań ponad możliwości dziecka,
 • nie podważajmy sensu nauki, pracy, kompetencji nauczycieli,
 • nie przejmujmy obowiązków dziecka.

Okiełznać stres przedmaturalny

Nie jest nam łatwo odnaleźć się w tej jakże trudnej sytuacji.   Matura została przełożona. Dostaliście dodatkowy czas na powtórki, ale i okres w jakim funkcjonujecie i funkcjonować będziecie jest dla wielu z Was niezwykle stresogenny. Warto zadbać o to by poradzić sobie ze stresem. Przesyłam Wam poniżej takie małe kompendium wiedzy jak sobie z nim poradzić, by wykorzystać pozytywne oddziaływanie stresu (faza mobilizacji) i nie dopuścić do jego eskalacji,
należy:
1. Prowadzić uregulowany, zdrowy tryb życia:
–  równowaga między pracą a wypoczynkiem
–  odpowiednia ilość snu
–  ruch/sport, najlepiej na powietrzu
–  zdrowa dieta (bez cukru i innych używek)
–  uzupełnienie niedoboru witamin i mikroelementów
Witamina B5 – uczestniczy w produkcji hormonów łagodzących stres
Witamina B12 – poprawia nastrój, chroni przed przemęczeniem
Witamina C – wspomaga regulację wydzielania kortyzolu (hormonu stresu)
Witamina E – regeneruje i chroni system nerwowy
Witamina D – chroni przed obniżeniem nastroju i depresją
Magnez – wzmacnia odporność na stres; jego niedobór powoduje wzrost adrenaliny
Wapń – pomaga się odprężyć
Cynk – chroni przed apatią i sennością
Żelazo i potas – chronią przed zmęczeniem i depresją.
2. Sprawdzić, co nas czeka:
–  wymagany materiał i umiejętności kluczowe
–  testy próbne/z poprzednich lat
–  wskazówki od nauczyciela
3. Lepiej zarządzać czasem:
–  planowanie
–  systematyczne uczenie się i powtarzanie materiału
–  unikanie złodziei czasu
4. Szukać sojuszników:
–  pomoc od nauczycieli, rodziców, kolegów z klasy
–  udział w zajęciach fakultatywnych lub wyrównawczych
–  współpraca z kolegami z klasy – podział zadań, wymienianie się notatkami