Dzień Otwarty, czyli Kopernikalia „Koper zawsze świeży”

Środa, 22 marca, drugi dzień wiosny. „Ciągle pada, asfalt ulic jest dziś śliski jak grzbiet ryby, mokre niebo się opuszcza coraz niżej…” a rzeka gimnazjalistów wlewa się do auli naszej szkoły i powoli wypełnia całą przestrzeń. Tak w skrócie zapamiętamy ten dzień. Kopernik jest dobry na niepogodę, udowodnili to gimnazjaliści. Dzień otwarty był dla nich okazją do pierwszej „przymiarki” nowej szkoły. Poznali ją od kuchni, uczestnicząc w różnorodnych zajęciach warsztatowych oraz spotkaniach z uczniami i nauczycielami. Konkursy, quizy, gry strategiczne, sesje zdjęciowe, taniec w rytmie cha-cha i mecz siatkówki zapewniły wszystkim dużą dawkę pozytywnej energii. Nie zapomnieliśmy również o słodkim i witaminowym co nieco.

Czytaj dalej Dzień Otwarty, czyli Kopernikalia „Koper zawsze świeży”

Śląski Festiwal Myśli Strategicznej, Statystycznej i Ekonomicznej, czyli konkurs z ekonofizyki o zasięgu ogólnopolskim!

Krystian Jasionek, Filip Kołomyjec, Filip Nowak/Piotr Paciej zajęli IV miejsce. Organizatorem  konkursu był Uniwersytet Śląski – Instytut Fizyki.
Udział w konkursie wymagał od uczestników poszerzenia wiedzy na temat podstawowych narzędzi badania zjawisk ekonomicznych, takich jak: analiza korelacji, modelowanie ekonometryczne, analiza szeregów czasowych czy mechanizmów kryzysów finansowych oraz teorii gier i jej zastosowaniu w ekonomii i naukach społecznych.

Krystianowi, dwóm Filipom i Piotrkowi serdecznie gratujemy!

Któż czas zatrzyma? Kto ma władzę?

Któż czas zatrzyma? Kto ma władzę?
Dziś wiem: młodości świadkowie
Fragment wiersza ”Czas zatrzymany” M.Smogorzewskiego

To motto towarzyszy serii zajęć z młodzieżą naszego Liceum, które dotyczą  bogatej historii szkoły. W związku z jubileuszem 115-lecia, dzięki dofinansowaniu przez Powiat Będziński ukazała się księga jubileuszowa trzecia, wydana staraniem Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I LO. Czytaj dalej Któż czas zatrzyma? Kto ma władzę?

Najlepsi Absolwenci Kopernika wśród najlepszych doktorantów w Polsce

W poniedziałek 12 czerwca 2017 roku w auli   Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła  się gala wręczenia wyróżnień JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika z 2011 roku Żaneta Garczyk znalazła się w zaszczytnym gronie doktorantów Uniwersytetu Śląskiego wyróżnionych przez Rektora tej wyższej uczelni.
Żaneta Garczyk to absolwentka kierunku Informatyka na Wydziale Informatyki i Nauk o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego. Jest laureatką Stypendium Ministra Nauki  i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe w roku akademickim 2015/2016 oraz czterokrotną laureatką Stypendium Rektora dla najlepszych studentów.

Czytaj dalej Najlepsi Absolwenci Kopernika wśród najlepszych doktorantów w Polsce

Podziękowania

W imieniu społeczności szkolnej oraz własnym dziękuję Szanownym Gościom przybyłym na uroczystość jubileuszową za słowa uznania, listy gratulacyjne, życzenia oraz wszelkie okolicznościowe upominki dla szkoły przekazane podczas obchodów 115-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie.
Dziękując za dotychczasową współpracę, liczę na jej owocną kontynuację w latach następnych.

 Dyrektor I LO im. M. Kopernika w Będzinie

mgr Wanda Zalejska

Czytaj dalej Podziękowania

Świętując 115 lecie szkoły, pamiętamy o tych, którzy odeszli

2 czerwca młodzież razem z panem Grzegorzem Pasztą – przewodniczącym Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I LO odwiedziła  cmentarz na Górce Zamkowej. Pochyliła się nad grobami nauczycieli i pracowników swojej szkoły. Była to wspaniała lekcja historii dla młodych ludzi, tym bardziej, że pan Paszta przy każdym z grobów przytaczał historie związane z konkretną postacią. Fakt ten jest świadectwem, że myśląc o przyszłości, nie możemy zapominać o tych, którzy tworzyli podwaliny naszej teraźniejszości.

Czytaj dalej Świętując 115 lecie szkoły, pamiętamy o tych, którzy odeszli

Jubileusz 115 lecia szkoły

W dniu 3 czerwca 2017 r. (sobota) odbędą się obchody Jubileuszu 115 lecia szkoły.

Jednocześnie informujemy, że wciąż można dokonywać wpłat za udział w zjeździe absolwentów oraz balu absolwentów.

Więcej informacji.

 

Serdecznie zapraszamy!

Różne oblicza psychologii

26 maja uczniowie klasy Ia i IIb uczestniczyli w warsztatach Koła Naukowego Instytutu Psychologii Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Ćwiczenia prowadzone przez studentów dostarczyły uczniom sporo wrażeń. Mogli oni doświadczyć na sobie jak czuje się autystyk, zdiagnozować się pod kątem uzależnienia od facebooka, czy jak nie dać się zmanipulować w grupie. Młodzież poznała tajniki wpływu mediów na styl życia  i wynikających z tego problemów (np. z postrzeganiem siebie). Nie zabrakło też warsztatów mówiących o asertywności.

Czytaj dalej Różne oblicza psychologii