Stacja: Historia Będzina

20 października grupa uczniów „Kopernika” odbyła wyjątkową podróż w przeszłość ulicami Będzina. Nasza młodzież odwiedziła m.in. dawne koszary wojskowe pamiętające czasy cara Mikołaja II. Na dworcu kolejowym poznała historię Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, a także zaznajomiła się z tym czym jest reper i skąd wzięła się w tym miejscu tablica ku czci por. Żwirki i inż. Wigury. Następnie uczniowie, wędrując ulicami miasta, wysłuchali opowieści o tutejszych kamienicach i ich dawnych mieszkańcach.

Po odwiedzeniu średniowiecznych murów miejskich, starego rynku i domu wójta, wycieczka udała się na pobliskie wzgórze zamkowe. Tam uczniowie poznali najstarsze wizerunki będzińskiej warowni, zachowane na wedutach i archiwalnych zdjęciach. Stamtąd młodzież przeszła na teren pobliskich nekropolii. Na jednej z nich uczniowie odwiedzili m.in. groby żołnierzy 11. Pułku Piechoty. Jednostki wojskowej, która przed ponad stu laty powstała na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Ostatnim punktem wycieczki była kolumna upamiętniająca króla Jana III Sobieskiego i odsiecz wiedeńską z roku 1683.