Doświadczenia – biologia

  1. BARWNIKI ROŚLINNE

Celem doświadczenia Natalii jest zbadanie jakie barwniki występują w komórkach roślinnych. Zwróćcie uwagę na barwy widoczne na chromatografie. Zielona barwa świadczy o obecności chlorofilu, którego obecność w liściach jest dla Was zapewne oczywista. Barwa pomarańczowa charakterystyczna jest dla karotenu, a żółta dla ksantofilu. Dlaczego nie widzimy ich w liściach? Maskuje je chlorofil. Dopiero jesienią gdy chlorofil ulega degradacji liście wybarwiają się na pomarańczowo i żółto – ujawnia się karoten i ksantofil.

  • CZY AMYLAZA ŚLINOWA TRAWI SKROBIĘ?

Doświadczenie Maćka ma na celu wykazanie, że w ślinie człowieka znajduje się enzym amylaza ślinowa trawiąca skrobię. Doświadczenie wykazuje również wpływ wysokiej temperatury – zagotowania na aktywność tego enzymu. Wskaźnikiem aktywności amylazy jest płyn Lugola lub jodyna, które wybarwiają skrobię na granatowo.

  • CZY OCET WPŁYWA NA SKORUPKĘ JAJKA?

Doświadczenie Adriana ma wykazać, że w skorupie jaja ptaka znajduje się węglan wapnia, który reaguje z kwasem octowym. Obecność węglanu powoduje, że skorupa jaja jest twarda co umożliwia bezpieczne wysiadywanie jaj.

  • OSMOZA

Doświadczenie Julii ma na celu wykazanie, że przez błony komórkowe woda przepływa na zasadzie osmozy. W przyrodzie zjawisko to ma bardzo duże. Dzięki osmozie rośliny pobierają wodę, ale mogą ją też tracić. Należy więc uważać aby nadmiernie nie nawozić roślin. W takiej sytuacji woda będzie wypływać z komórek roślin

  • GDZIE ZNAJDUJA SIĘ APARATY SZPARKOWE LIŚCIA?

Doświadczenie Zuzi wykazuje, że na spodniej stronie liści znajdują się aparaty szparkowe przez które zachodzi transpiracja czyli parowanie wody z powierzchni organów roślinnych. Posmarowanie spodniej powierzchni liścia wazeliną, która jest tłuszczem nieprzepuszczającym wodę spowoduje hamowanie transpiracji

  • WYKRYWANIE TŁUSZCZÓW

Doświadczenie Oli wykazuje, że rożne produkty spożywcze zawierają rożne składniki odżywcze, w tym tłuszcze, których obecność można wykryć obserwując charakterystyczne plamy. Należy pamiętać aby spożywane przez nas posiłki zawierały różne składniki w odpowiednich proporcjach.

  • DENATURACJA BIAŁKA

Doświadczenia Natalii i Mikołaja mają na celu wykazanie charakterystycznej dla białek właściwości – uleganiu denaturacji pod wpływem wysokiej temperatury, alkoholu i kwasów. Denaturacja białek jest zjawiskiem niekorzystnym w naszym organizmie, ponieważ prowadzi do utraty właściwości ważnych w naszym organizmie białek np. enzymów.


Wykorzystano ilustrację:

Background vector created by freepik – www.freepik.com