FAQ. Najczęściej zadawane pytania.

Sprawdź co najbardziej interesuje kandydatów do naszego liceum. Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy łatwo dojechać do Kopra?
Dojazd do naszej szkoły z różnych stron jest naprawdę dobry, ponieważ znajduje się ona w odległości kilku minut  zarówno od  dworca autobusowego, jak  i kolejowego. Możesz dojechać także tramwajem. Ponadto rozkłady jazdy środków komunikacji miejskiej pozwalają na swobodny dojazd na zajęcia bez nadmiernej straty czasu. Dzięki temu dojeżdża do nas młodzież z miejscowości takich jak: Psary, Dąbie, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Siewierz i wielu, wielu innych.
Zatem droga do szkoły jest łatwa (mimo że pod górkę;), a w autobusie lub pociągu możesz sobie powtórzyć lekcje 😉

Chciałabym się uczyć języka angielskiego i francuskiego. czy jest taka możliwość?
W naszej szkole wybierasz języki obce  dowolnie, niezależnie od klasy, do której trafisz.
Język angielski wybierasz na dowolnym poziomie zaawansowania, więc jeżeli już długo się uczysz i masz duże umiejętności, możesz być w grupie zaawansowanej. Jeżeli masz pewne braki, trafisz do grupy o niższym stopniu zaawansowania  – odpowiedniej do  Twoich umiejętności. Drugi język wybierasz z szerokiej, dostępnej w szkole oferty, która obejmuje: język francuski, niemiecki, rosyjski, włoski.

Czy jest sklepiku szkolnym  można płacić kartą?
W naszej placówce oczywiście jest sklepik szkolny – prawdziwy, wygodny barek (przytulny i kolorowy, niedawno wyremontowany). Możesz w nim kupić naprawdę pyszną pizzę, desery i inne rarytasy. W wolnym czasie możesz pogadać z kolegami przy kawie albo odrobić lekcje ;). Można oczywiście płacić kartą.

Czy szkoła jest dobrze wyposażona?
O tak! Mamy nowoczesną, świeżo wyremontowaną salę gimnastyczną, siłownię (dzięki temu od lat powstają u nas klasy sportowe, do których uczęszczają muskularni, sprawni, energiczni i radośni młodzi ludzie). Oczywiście w każdej pracowni jest Internet, mamy również świetnie wyposażoną pracownię informatyczną. Warto wspomnieć „Zieloną Pracownię”, w której nad Twoją głową rozpościera się Układ Słoneczny. Pozostałe pracownie też są ekstra wyposażone – tablice multimedialne, przyrządy do samodzielnych doświadczeń uczniowskich i wielki biblioteczny księgozbiór.

Czy uda mi się połączyć naukę w liceum i treningi w klasie sportowej?
Oczywiście, bez problemu. Zajęcia z wychowania fizycznego specjalistycznego z reguły są na dwóch pierwszych lub dwóch ostatnich godzinach lekcjach. Ponadto plan lekcji klas sportowych jest konsultowany z trenerami odpowiedzialnymi za prowadzenie zajęć w danej klasie sportowej. Trenerzy są jednocześnie opiekunami grupy z ramienia naszego partnera MKS Będzin S.A w rozgrywkach klubowych o Mistrzostwo Polski.

Czy nauczyciele w Koprze są spoko?
Spoko, spoko. Z każdym można się dogadać, są życzliwi, nie ma między nami barier. Zawsze możemy z nimi swobodnie porozmawiać, czasami się wyżalić, a do tego świetnie tłumaczą lekcje (jak bardzo świetnie, doceniamy to właśnie teraz).
Dobrej obustronnej współpracy sprzyjają na pewno bonusy – możliwość np (można zdobywać dodatkowe), a po nieobecności usprawiedliwionej u oraz codziennie losowany szczęśliwy numerek!

Co to znaczy „niesamowita atmosfera na auli szkolnej”?
Nie można tego wyrazić słowami, to prawdziwa magia. Tak mówią wszyscy uczniowie i absolwenci Kopra, a więc to prawda, której nie da się zaprzeczyć. Jeżeli wejdziesz na aulę, od razu poczujesz to „coś „ – jej niesamowitą atmosferą.

Czy w szkole dzieje się coś ciekawego?
No pewnie! Nie samą nauką żyjemy w Koprze. Są wycieczki klasowe, wyjścia do kina i teatru(nawet w Krakowie!). Współpracujemy z wyższymi uczelniami – wyjeżdżamy tam na warsztaty/wykłady. Działa grupa teatralna „Twarze”, koło debat, realizujemy mnóstwo projektów. A dla miłośników rekreacji – tenis ziemny i stołowy, gry zespołowe, rajdy rowerowe i wyjazdy na narty!

Jakie projekty są realizowane w Koprze?
Wiele różnych i różnorodnych.
Jesienna Szkoła Przedsiębiorczości (cykl warsztatów, wykładów, wyjazdowy obóz naukowy) – uczestnicy są zachwyceni i już chcą zapisać się na kolejną edycję.
Bookcrossing (czyli wymiana książek na auli), quizy czytelnicze z nagrodami, spotkania tematyczne poświęcone pasji czytelniczej;
Program „Twoje dane – Twoja sprawa” stanowi inspirację dla nauczycieli, uczniów i rodziców, którzy biorąc w nim udział, pokazują, w jaki sposób od najmłodszych lat można uczyć dzieci zasad ochrony danych osobowych
PRZYJDŹ i sam ZOBACZ!!!

Czy mam szansę na jakiś wyjazd zagraniczny?
O tak! Razem z Erasmusem byliśmy we Włoszech, na Sycylii (tak, tak wiem, że to też Włochy…), Francji, Hiszpanii, Portugalii (powitanie z Oceanem Atlantyckim), Wiedniu, na Malcie…i jeszcze w paru super miejscach. Dodatkowa organizowane są międzyklasowe wycieczki zagraniczne. Mamy tyle niezapomnianych wrażeń. Teraz możemy tylko oglądać zdjęcia, ale wraz z końcem pandemii na pewno rozpoczniemy naszą wielką europejska włóczęgę 🙂

Czy w szkole mogę czuć się bezpiecznie?
Nasze liceum posiada całodobowy monitoring wizyjny zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny. Dla Kopernika bezpieczeństwo i zdrowie uczniów jest zawsze priorytetem. A na straży stoi nasza Ukochana Pani Lidzia 🙂

Czy przed lub po zajęciach (w oczekiwaniu na transport do domu) będę miał gdzie spędzić wolny czas?
Oczywiście! Komfort ucznia to dla nas ważna sprawa! Nie musisz się zastanawiać, czy znajdziesz wolne miejsce dla siebie – ono na Ciebie czeka na przerwie między lekcjami oraz po ich zakończeniu. Pamiętaj mamy jedną z największych w całym województwie śląskim auli szkolnych! To miejsce, gdzie każdy, niezależnie od pory dnia, znajdzie przestrzeń dla siebie. Tutaj nie ma nigdy kolejek ani tłoczących się uczniów. Każdy decyduje, gdzie czuje się w danej chwili najlepiej.

Dlaczego wybrać Waszą szkołę?
Jeżeli jeszcze nie wiesz – przeczytaj ponownie odpowiedzi od 1 do 12 ;), a do tego mamy 118 lat i nasi nauczyciele świetnie rozpoznają możliwości uczniów, stosują skuteczne metody pracy i rozwijają nasze pasje.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com