Z Erasmusem we Francji

Wyruszyliśmy o świcie w sobotę 30 marca w długą podróż przez Monachium i Nantes do Chantonnay we Francji. Przybyliśmy wieczorem do zaprzyjaźnionego liceum im. Georges Clemenceau, gdzie powitali nas nauczyciele, rodzice i uczniowie goszczący polską grupę Erasmusa.

Niedzielę spędziliśmy z rodzinami francuskimi. Poznaliśmy ciekawe miejsca departamentu Vendée. Większość z nas pojechała nad Atlantyk, który znajduje się 50 kilometrów od Chantonnay.

W poniedziałek pracowaliśmy nad tekstami literackimi wybranymi przez szkoły partnerskie. Były to: Pamiętnik Rutki Laskier, Krawcowa z Madrytu Marii Dueñas oraz Uciekaj szybko i wróć późno Freda Vargasa. Pracowaliśmy nad scenariuszami do filmów na temat miast przyszłości. Dzień zakończyliśmy wizytą u mera miasta Chantonnay.

We wtorek wyjechaliśmy do La Roche sur Yon, gdzie udaliśmy się do archiwów departamentu. Braliśmy udział w warsztatach na temat powstania i rozwoju miasta La Roche założonego przez Napoleona. Oglądaliśmy stare mapy i dokumenty gromadzone przez archiwa. Po południu braliśmy udział w grze miejskiej przygotowanej przez stronę francuską.

W środę zwiedzaliśmy Nantes największe miasto departamentu. Rozpoczęliśmy od poznania przykładów rewitalizacji terenów po byłej stoczni zlokalizowanej na wyspie na rzece Loarze. Poznaliśmy inspiracje i kreacje współczesnych architektów francuskich. Widzieliśmy również  Le Grand Elephant czyli machinę słonia będącego symbolem miasta. Po południu zwiedziliśmy średniowieczny zamek diuków Bretanii, w którym znajduje sie wystawa poświęcona handlowo-żeglarskiej przeszłości miasta ze szczególnym uwzględnieniem historii handlu niewolnikami. Obejrzeliśmy również imponującą  gotycką katedrę w Nantes.

4 kwietnia w czwartek pojechaliśmy do portowego miasta La Rochelle. Obejrzeliśmy marinę Minimes,  gdzie cumuje tysiące żaglówek. Zwiedziliśmy również stary port i miasto La Rochelle, poznając jego historię i słynne postaci.

Piątek spędziliśmy w szkole. Braliśmy udział w zajęciach w laboratorium biologicznym na temat bioróżnorodności w miastach. Pracowaliśmy też w grupach międzynarodowych nad montażem filmów pokazujących różne aspekty miasta przyszłości. Rozwiązywaliśmy także językowe zagadki oparte na tekstach literackich. Po południu odbyła się ewaluacja tygodniowych działań projektowych. Otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające nasz udział w projekcie Erasmus+. Nauczyciele, rodzice i uczniowie zorganizowali również dla nas przyjęcie pożegnalne w Antonia Hall.

W sobotę z żalem pożegnaliśmy francuskich gospodarzy i hiszpańskich gości i pojechaliśmy na lotnisko w Nantes.