„Hob betuchen! Miej nadzieję!”

W tym tygodniu, dzięki Fundacji Brama Cukermana, szkolna biblioteka „Kopernika” wzbogaciła się o kilka egzemplarzy wspomnień Dory Reym. Serdecznie dziękujemy!

Polskiego wydania publikacji podjęła się wspomniana Fundacja. Redakcją zajęła się prof. Mira Reym Binford. Tłumaczeniem z języka angielskiego Katarzyna Gucio. Konsultację historyczną powierzono znawczyni historii zagłębiowskich Żydów, historyczce – dr Aleksandrze Namysło. Koordynacją projektu zajęła się Karolina Jakoweńko. Publikacja (wydana w 2018 roku) została dofinansowana z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Dora Reym urodziła się w 1915 r. w Wyszkowie. Wraz z rodzicami przybyła do Będzina. Tu w 1935 r. poślubiła Mojżesza Rembiszewskiego, a kilka lat później urodziła córkę – Miriam Rachel. Jej przejmujące wspomnienia ukazują tragiczną sytuację będzińskich Żydów podczas drugiej wojny światowej. To obraz świata, w którym wola życia kochających się ludzi została skonfrontowana z nazistowskim reżimem totalitarnym, który hołdował wizji Europy, której realizacja była okupiona milionami niewinnych ofiar.

Zapraszamy do lektury!