Uroczyste zakończenie projektu „Polonia Libre – droga do wolności”

Dnia 7 listopada w Krakowie, w kinie „Kijów” odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Polonia Libre – droga do wolności”. Na podsumowanie zostały zaproszone klasy, które uczestniczyły w projekcie (w tym my). W trakcie posumowania wysłuchaliśmy świetnego wykładu pracownika Muzeum Historii Miasta Krakowa.W ciekawy sposób pokazał trudne początki II RP. Następnie nasze koleżanki i koledzy, którzy 27.10.2018 r. uczestniczyli w drugim etapie projektu przedstawili wypracowaną przez siebie Deklarację Niepodległości i Konstytucję dla r oku 1919 i 2019.

W składzie obu parlamentów znaleźli miejsce uczniowie naszej szkoły – w parlamencie z 1919 roku przewodniczącą komisji ustrojowej została wybrana Ola Łuszczak, a w parlamencie z 2019 roku Wojtek Sarnik. Również Kajetan Kyrcz i Krystian Kulasik świetnie spisali się w swoich komisjach. Efektem ich pracy było przyjęcie Deklaracji Niepodległości roku 1919 i 2019 oraz Konstytucji 1919 i 2019 r. przez Zgromadzenie Narodowe – czyli wszystkich uczestników projektu. Dokumenty przyjęliśmy przez aklamację. Następnie wszyscy zgromadzeni obejrzeli film „Bitwa warszawska”. Po zakończeniu wybraliśmy się na historyczną wycieczkę po Krakowie. Zwiedziliśmy dziedzińce zamkowe Wawelu oraz krypty. Pieszo pokonaliśmy cały szlak Królewski, dotarliśmy pod pomnik Grunwaldzki. Była to wielka lekcja historii i edukacji obywatelskiej.