Erasmus + wizyta gości z Hiszpanii i Francji

W dniach od 30.09 do 07.10. 2018 roku uczniowie Kopernika mieli przyjemność gościć w swoich domach kolegów i koleżanki z hiszpańskiej szkoły z Puertollano oraz francuskiej z Chantonnay. Wspólną przygodę w Polsce zaczęli od oficjalnego powitania w naszej szkole i Starostwie Powiatowym. Nie zabrakło warsztatów, które pozwoliły na lepsze poznanie się oraz integrację.  Okazją do zaznajomienia się z historią miasta Będzina, Sosnowca oraz Katowic były spotkania z przedstawicielami uniwersytetu oraz naszym historykiem dr Dariuszem Majchrzakiem. Bez wątpienia, atrakcją dla uczniów ze szkół partnerskich były wyjazdy do Krakowa oraz do Auschwitz. Czas spędzony z rodzinami w domach był możliwością do poznania kultury, kuchni oraz zwyczajów Polaków. Dodatkowo, w sobotę każdy uczestnik mógł sam zorganizować dzień i pokazać, swoim zdaniem, najciekawszy sposób spędzania wolnego czasu. Na koniec tygodnia, uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty i pamiątkowe upominki.

Dzień pierwszy 30.09.2018.

W tym dniu z niecierpliwością oczekiwaliśmy na przyjazd naszych partnerów z Puertollano w Hiszpanii oraz z Chantonnay we Francji. Uczniowie Kopernika przygotowali serdeczne powitanie przed szkołą.

dzien 1Dzień 1

Dzień drugi 01.10.2018.

W poniedziałek cała społeczność szkoły przywitała naszych gości na auli. Powspominaliśmy na zdjęciach nasz pobyt w Hiszpanii. Polscy uczestnicy projektu przygotowali występ artystyczny, piosenki we wszystkich językach projektu. Na zaproszenie Starostwa Powiatowego udaliśmy się w odwiedziny do naszych władz powiatu, gdzie na naszych gości czekało miłe przyjęcie wraz z upominkami. Ostatnim punktem programu na ten dzień była wizyta w Powiatowej Bibliotece, gdzie uczniowie uczestniczyli w warsztatach z literatury oraz mogli obejrzeć wystawę fotograficzną  ,,Będzin wczoraj, a dziś’’.

Dzień 2

Dzień trzeci 02.10.2108

Wtorek był dniem zajęć szkolnych. Dla naszych zagranicznych partnerów była to okazja do bliższego poznania naszej szkoły i nauczycieli. Cała grupa uczestniczyła w różnych zajęciach artystyczno-integracyjnych, sportowo-tanecznych, informatycznych, jak i językowych. Po warsztatach udaliśmy się na wspólny obiad do pobliskiej restauracji. Po południu na zaproszenie Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach uczestniczyliśmy w wykładach na temat współczesnych trendów w architekturze miejskiej oraz zwiedziliśmy uczelnię. Zwieńczeniem dnia była wycieczka do Muzeum Śląskiego w Katowickiej Strefie Kultury.

Dzień 3

Dzień czwarty 03.10.2018.

Środę spędziliśmy w Krakowie poszukując przykładów architektury renesansowej oraz odwiedziliśmy Nową Hutę, czyli przykład koncepcji socjalistycznego miasta idealnego. Gościom szczególnie spodobała się Katedra z renesansową Kaplicą Zygmuntowską, piękny dziedziniec Collegium Maius oraz zakupy w Krakowskich Sukiennicach.

Dzień 4

Dzień piąty 04.10.2018.

Poranek poświęciliśmy na lepsze poznanie historycznych miejsc Będzina, których znaczenie przybliżyli nam dr Dariusz Majchrzak oraz Pan Adam Szydłowski. Obejrzeliśmy wspólnie ślady i miejsca kultury żydowskiej. Po południu grupa hiszpańsko-francuska zwiedzała obóz śmierci Oświęcim-Brzezinka.

Dzień 5

Dzień szósty 05.10.2018.

Ostatni dzień szkolny rozpoczęliśmy od wykładów na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu na temat procesów urbanizacyjnych w naszym regionie, a następnie zwiedziliśmy budynek wydziału. Wieczorem polscy partnerzy zorganizowali przyjęcie pożegnalne na auli szkoły dla swoich gości, nauczycieli, rodziców oraz absolwentów naszej szkoły, którzy uczestniczyli w poprzednich projektach. Uczniowie z Francji i Hiszpanii otrzymali certyfikaty uczestnictwa w projekcie.

Dzień 6

Dzień siódmy 06.10.2018.

Był to dzień spędzony w towarzystwie rodzin polskich partnerów. Polscy uczniowie zaplanowali różne atrakcje i wycieczki.

Dzień 7

Dzień ósmy 07.10.2018

Wizyta dobiegła końca. Żegnamy naszych gości i mamy nadzieję na kolejne spotkania w takim samym, miłym gronie.

Dzień 8