Narodowe czytanie z Kopernikiem

Z książkami jest tak, jak z ludźmi: bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie.
Reszta po prostu ginie w tłumie

                                                       (Wolter).

Akcja Narodowego Czytania w Koperniku organizowana jest od 2012 roku. Wspólne czytanie arcydzieł literatury polskiej służy propagowaniu narodowej kultury i tradycji. W tej edycji Narodowego Czytania z Kopernikiem, zmierzyliśmy się z dramatem Stanisława Wyspiańskiego Wesele.

 

[…]Taki mi się snuje dramat

groźny, szumny, posuwisty

jak polonez; gdzieś z kazamat

jęk i zgrzyt, i wichrów świsty.[…] Akt I, sc.24

Wesele Stanisława Wyspiańskiego jest utworem przełomowym w dziejach polskiego dramatu. Niezwykłość dzieła Wyspiańskiego, zawiera się nie tylko w formie-Wesele jest syntezą sztuk-ale i w oddaniu atmosfery Polskiej rzeczywistości. Swą obecnością na wspólnym czytaniu Wesela zaszczycili nas: Poseł na Sejm RP Pan Waldemar Andzel, Pani Ewa Fendrych reprezentująca Senatora RP Pana Arkadiusza Grabowskiego, Starosta Powiatu Będzińskiego-Pan Arkadiusz Watoła, Pani Wioletta Lisowska dyrektor Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz absolwent i były nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie ks. Grzegorz Maciejewski. Wśród gości czytali Poseł na Sejm RP Pan Waldemar Andzel oraz ks. Grzegorz Maciejewski.