Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ Góra strony
facebook

Rok 2017 - rokiem obchodów 115 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie

Spotkanie z autorem książki

27 listopada w Miejskim Domu Kultury w Katowicach odbyło się spotkanie z Ireneuszem Wawrzaszkiem, autorem książki „Romeo i Julia z KL Auschwitz”. Tematem utworu jest miłość Edka Galińskiego i Mali Zimetbaum, która stała się legendą obozową. Jak wspomina były więzień - Rene Raindorf uczucie to było „Symbolem zwycięstwa dobra nad złem - tego, co ludzkie, nad tym, co zwierzęce.”
Historia dwojga zakochanych rozgrywa się w miejscu potwornym,  jest jednak piękna do tego stopnia, że przypomina wielką literacką namiętność Romea i Julii.

Losy Edka i Mali, choć tragiczne, ale z epizodem wspólnej  ucieczki z obozu, zainteresowały nie tylko I. Wawrzaszka, ale i tych, którzy stawili się na spotkaniu w ramach Salonu Artystycznego. Wśród nich znalazły się również uczennice naszego liceum: Kamila Stalmach, Ola Wieczorkiewicz, Paulina Biernacka i Laura Majka z klasy IIIc.
Kiedy na zakończenie prezentacji książki jej autor wyraził zdziwienie, że losy zakochanych z KL Auschwitz nie doczekały się ekranizacji, wszyscy zgromadzeni byli tego samego zdania.